Felületkezelés - Impregnálás
Felületkezelés - impregnálás
Az eljárások célja a felületek védelmének kialakítása a külső, káros hatásokkal szemben.
Az impregnálás a felület anyagába beszívódó felületkezelés
A savas esők a mészkőbe beszívódva kioldják a gipszet, ami finom szemcseszerkezeténél fogva, a kapillárisokon kiszivárog a nedvességgel együtt a kő felületére. Itt, pontosan a szemcsszerkezete miatt, egy "záró" réteget képez, ami akadályozza a nedvesség gyors kipárolgását, és belül a kő elkezd rohadni. Ezt nevezik kőkorróziónak.
A felületkezelés célja kettős. Egyrészt szép, igényes kinézetet hoz létre, ezzel növeli a felület esztétikai értékét. Másrészt a felületkezelés védi a hordozóját a rendeltetésszerű használat okozta igénybevétel és egyéb külső hatások ellen. A kezelés védi a felületet, így külsőleg ellenállóbbá teszi. A légnedvesség ingadozásaival szemben védelmet ad.
Az impregnálás sokak által még ismeretlen fogalom, pedig évszázados múltra visszatekintő eljárás, mellyel építményeink állagát óvhatjuk meg az időjárás viszontagságaitól. A szigetelés már elterjedt, sőt alapvető eljárás. A szigetelés alkalmazásával elsősorban a talajból felszívódó nedvesség ellen védekezhetünk. Azonban, ha egy korszerűen szigetelt építményt, még valamiféle impregnálási módszerrel a csapadék, csapódó nedvesség ellen is megvédünk, úgy épületünk szinte teljes mérték ellenállóvá válik a nedvesség okozta összes kár ellen.
Az építőanyag impregnálás lényege
Hosszú távon szemlélve egy építmény állagromlását kijelenthetjük, hogy a legnagyobb károkat a nedvesség okozhatja. Itt nem olyan eseményekre kell gondolni, mint az árvizek, viharok hatásai, hanem a csapadék folyamatos erodáló hatására. A teljesség igénye nélkül a nedvesség okozta károk az alábbiak lehetnek:
- nedvességfoltok a homlokzaton, a fal átnedvesedése,
- piszkolódás, szennyező lefolyások,
- repedés,
- sókivirágzás,
- gipszkimosódás,
- kő szétmállása, revésedés,
- mikroorganizmusok terjedése,
- fagykárok,
- lepattogzások a vakolaton, festésen
- vasbeton szerkezetekben az acél korróziója,
- rossz hőszigetelés (a nedves falú helyiségek fűtése energiaigényesebb a száraz falúakénál).
Azzal, hogy impregnálunk egy építőanyagot, gyakorlatilag vízlepergetővé tesszük. Így akadályozzuk meg, hogy a nedvesség behatoljon az építőanyagok belsejébe és ott kifejthesse károsító hatását. Azonban jó ha tudjuk, hogy impregnálási eljárások között is vannak differenciák és nem mindegy, hogy hol melyik módszert alkalmazzuk. (Wikipédia)
Pár példa képekben a különböző felületkezelő és impregnáló eljárásokra:
A tisztítás, és restaurálás után egy impregnáló kezelést kapott a Gellért-fürdő termál rész Zsolnay kerámia kupolája, a fürdő felújításakor.
A Gellért-fürdő aulájában a Zsolnay kerámia járófelület tisztítás utáni impregnálását látjuk a képen. Jól látszik, ha megfelelő impregnáló anyagot választunk, akkor nem csak a felületet tudjuk megvédeni, hanem az esztétikum oltárán is áldozunk (színmélyítés, natúr, matt, selyem, magasfény).
Az új Fő utcai víz-játékok kemény mészkő aljzatának tisz-títása. A tisztítást már csak szemcseszórással lehetett maradéktalanul elvégezni, a kőfelületre rakódó vízkő, és a vízkőréteg pórusaiban megtelepedett mohák miatt.
A mélyimpregnálás se-gíti tovább megőrizni a felület jó állapotát, esztétikumát, és biz-tosítja a könnyű taka-ríthatóságát.
A továbbiakban a nem beszívódó, tehét felületkezelő eljárásokról lássunk néhány példát:
Olajfa parketta felületének rendbehozása után kapott egy rendkívül ellenálló, úgynevezett kerámia szemcsés (Wearmax) lakkréteget. Ez a lakk, még a tűsarkú cipők terhelésének is ellenáll hosszú ideig. Alkalmazható még linóleum, PVC, és kőfelületeken is.
A rozsdamentes felületek védelmére fejlesztett nano-film egy olyan bevonat, amely bármely rozsdamentes (sima, szálhúzott) fémfelületen, de üveg, műanyag, porlakkozott felületeken is az esztétikai hatás mellett biztosítja a könnyű tisztíthatóságot, amivel munkaidő-ráfordítást, tisztítóanyagot takaríthatunk meg. Így lehet a "környezettudatot" párosítani a költséghatékonysággal. Ezek a bevonatok mindemellett még antiszeptikus hatásúak is lehetnek, megfelelő anyag-összetételben.